Franskt 1700-talsslott till salu

http---proprietes.lefigaro.fr-indicateur-images-PDF-PHOTO-HUGE_PHOTO_PDF_161283_1_0Skärmavbild 2016-09-20 kl. 21.44.23Skärmavbild 2016-09-20 kl. 21.44.18Skärmavbild 2016-09-20 kl. 21.44.06

Tänk vilken dröm att bo i ett franskt slott. För den som har god ekonomi kan drömmen bli till verklighet genom franska mäklarfirman Cabinet Le Nail, som just nu har ett imponerande slott ute till försäljning.

Slottsanläggningen ligger drygt två mil väster om Paris i Sarthe i bedövande vacker natur med vidsträckta skogar som närmsta granne. Den stiliga huvudbyggnaden omges av en klassisk typisk fransk park med välansade och hårt tuktade häckar med symmetriskt utplacerade trädgårdsskulpturer. I parken finns också orangeri och en alldeles egen teater. Alltihop från 1700-talet. Nuvarande ägare lär vara en välkänd amerikansk designer, som har lagt ner stor möda på att återställa anläggningen till sin ursprungliga prakt.

Slottet är ur svenskt perspektiv lite extra intressant. Den typiskt franska utformningen har nämligen mycket gemensamt med en lång rad svenska byggnader som är signerade av den store svenske rokokoarkitekten Carl Hårleman. Hårleman vurmade för det mesta som var franskt och den var också han som införde denna typ av arkitektur i Sverige, vilken kom att bli smakledande även långt efter hans död.

Courtesy of Le Figaro Properties

/ Erik

Besök hos Mormorsgrufwans Antik

IMG_1477IMG_1476IMG_1475IMG_1474

Om du liksom jag har en fäbless för originalmålade möbler rekommenderas att besöka Mormorsgrufwans Antik. Pia och Claes Söderhielm, som driver antikhandel i natursköna Östergötland sedan 1994, erbjuder herrgårds- och allmogemöbler från 1700- och 1800-talet som inte har råkat ut för hårdhänta renoveringar. Befriande.

Utbudet visas på ett mycket trevligt sätt i tre kulturhistoriskt intressanta byggnader, vilka i sig är väl värda att besöka. Praktfull barock, sensuell rokoko, stiligt gustavianskt och finfin folkkonst fyller rummen och ger inspiration. Tänkt så lätt genuina antikviteter besjälar en inredning!

Vi förfördes lite extra av ett originalmålat bord från 1800-talets första hälft. Lyckligtvis fick det följa med hem.

Kika in på mgantik.se för mer information. Mycket nöje!

/ Erik

Kunglig juvel på marknaden

Coronet_4 sapphirecoronet1 QueenVictoriaSapphireCoronetTiara

Att en kunglig juvel som är ritad av prins Albert och har ägts av drottning Victoria riskerar att lämna Storbritannien kom alldeles nyligen som en chockerande nyhet för brittiska rojalister. Om klenoden kommer att färdas över havet är dock ännu oklart.

Diademet, som av drottningen kallades för en coronet, tillverkades för att matcha en diamantbrosch med safirer som Albert gav till Victoria i bröllopspresent 1840. Som ung var drottningen mycket förtjust i färgstenar och hon skrev i sin dagbok i samband med den uppskattade gåvan ”My dear Albert has such good taste and arranges everything for me about my jewellery”. Diademet, som med tanke på formen kan kallas för en krona, och broschen finns dokumenterade genom speciellt två berömda porträtt, varav det ena är utfört 1842 av Franz Xaver Winterhalter. Den gnistrande juvelen förblev en favorit, även efter Alberts bortgång 1861, då egentligen den färgglada eran var över för drottningen. Den nätta storleken gjorde att hon ansåg smycket lämpligt även under den senare regentperioden,  vilket med briljans framgår av Henry Richard Graves porträtt från 1874.

Efter Victorias död föll kronan i glömska, då de senare drottningarna föredrog större diadem och tiaror. Kronan kom att vandra vidare genom arv till olika familjer, för att under 2010-talet säljas till en juvelerare i London. I augusti i år uppmärksammades kronan med besked, då handlaren försökte att sälja Victorias älskade coronet till en köpare icke bosatt i England, vilket med förde ett temporärt exportförbud. Handlaren letar nu efter en ny köpare som är villig att betala det hissnande priset på närmare 8o Mkr. The story continues…

Courtesy of The Royal Order of Sartorial Splendor

/ Erik