Lekfullt 1700-tal

Visst är den fin, pastejterrinen från 1793. Typiskt för det lekfulla 1700-talet är att locket är dekorerat med en slingrande rosenkvist.

Att plocka in rosor från trädgården är under sommaren en riktig lyx. Tänk att rosor har odlats i mer än 4 000 år och då allra längst i Kina. Tack vare greker och romare fördes den asiatiska roskulturen vidare till de västeuropeiska länderna och här kom speciellt Frankrike att dominera förädlingsarbetet under 1700- och 1800-talen. Högt älskad var rosen inte minst under 1700-talets senare del då den förekom flitigt som motiv på porträtt, tyger, möbler och serviser.

/ Erik

biljettervt