Sommartips

Strax utanför Göteborg ligger en av Sveriges märkligaste byggnader; Tjolöholms slott. Slottet byggdes 1898-1904 och är ett enastående fint exempel på en riktigt Arts & Crafts-anläggning, som man annars främst kan se i England. I det nyuppförda slottet bodde fru Blanche Dickson, änka efter den förmögne göteborgsköpmannen James Fredrik Dickson. Det var också hon i samråd med den unge arkitekten Lars Israel Wahlman (1870-1952) som under sex års tid lät uppföra slottet. Blanche lät även bygga en liten by med arbetarbostäder i nationalromantisk anda, liksom en slottskyrka och en storstuga där godsets arbetare kunde samlas och egendomen utvecklades snart till ett komplett samhälle.

1906 avled Blanche under en resa till Ceylon, dit hon åkt för att besöka sina bröder. Under den långa sjöresan hem drabbades hon av dysenteri och tragiskt nog avled hon mitt ute på den Indiska oceanen. Tjolöholm ärvdes så av parets dotter Blanche, som var gift med greve Carl Bonde.

I slutet av juni och början av augusti ges den unika möjligheten att guidas runt i det stora slottet av ingen mindre än dottern Blanches barnbarn greve Claes Bonde. Claes spenderade barndomens somrar på slottet och han har med all säkerhet många spännande historier att berätta. För mer info kika in på tjoloholm.se

/ Erik

Carl von Linné och Kungsängsliljan

Visst är Kungsängsliljan en favorit. Graciös och elegant, samtidigt enkel. Blomman lär ha kommit till Sverige redan på 1600-talet och planterades första gången i Uppsala hos naturforskaren Olof Rudbeck d ä. Lökarna var beställda i Holland och från Uppsalaträdgården kom blomman senare att spridas. Självklart har också Carl von Linné bidragit till dess spridning. En fynduppgift över förvildade liljor hittades 1742 på Kungsängen i södra delen av Uppsala, som kom att bli ett återkommande utflyktsmål för Linné och hans lärjungar. Fynduppgifterna publicerades av den store naturforskaren 1745.

/ Erik

Genuint i Brösarp

Nu är jag hemkommen från Antikmässan i Brösarp. I år var det 25-årsjubileum för mässan med fokus på de genuina antikviteterna. Att fokusera på det oförvanskade kan behövas i en tid då mycket handlar om att på ett eller annat sätt anpassa antikviteter till rådande trend, till exempel genom ommålning. Den karaktär som möbler och ting får genom naturligt slitage har något alldeles extra. En känsla som endast kan skapas genom tidens nötande tand.

En föremålskategori som normalt slipper hårdhänta renoveringar är silver. Månghundraåriga objekt ser i princip ut som de gjorde när de tillverkades. Hos utställaren Stens Antik hittade vi en gräddkanna av silver, vilken fick följa med hem. Tänk att kannan såg precis likadan ut när den stämplades av silversmeden Arvid Floberg (1730-1804) i Stockholm 1793. Den kommer garanterat att användas flera gånger i veckan.

/ Erik