Besök hos Mormorsgrufwans Antik

IMG_1477IMG_1476IMG_1475IMG_1474

Om du liksom jag har en fäbless för originalmålade möbler rekommenderas att besöka Mormorsgrufwans Antik. Pia och Claes Söderhielm, som driver antikhandel i natursköna Östergötland sedan 1994, erbjuder herrgårds- och allmogemöbler från 1700- och 1800-talet som inte har råkat ut för hårdhänta renoveringar. Befriande.

Utbudet visas på ett mycket trevligt sätt i tre kulturhistoriskt intressanta byggnader, vilka i sig är väl värda att besöka. Praktfull barock, sensuell rokoko, stiligt gustavianskt och finfin folkkonst fyller rummen och ger inspiration. Tänkt så lätt genuina antikviteter besjälar en inredning!

Vi förfördes lite extra av ett originalmålat bord från 1800-talets första hälft. Lyckligtvis fick det följa med hem.

Kika in på mgantik.se för mer information. Mycket nöje!

/ Erik

biljettervt